Mleczko pszczele

Mleczko pszczele – jest wydzieliną gruczołów ślinowych młodych pszczół. Jest to substancja barwy białej lub lekko żółtej o konsystencji gęstej śmietany używana jako pożywienie dla młodych larw pszczelich przez pierwsze trzy dni ich życia. Mleczko pszczele jest jedynym pożywieniem matki pszczelej (królowej) zarówno w wieku larwalnym jak i dorosłym.

Matka pszczela wychowywana jest z takiego samego jaja jak pszczoły robotnice i tylko ten sposób odżywiania wpływa na tak wielkie zróżnicowanie osobników dorosłych pszczół robotnic i matki- królowej.

Dzięki takiemu pożywieniu bogatemu w białka witaminy i sole mineralne dynamika wzrostu larwy pszczelej jest ogromna a owad dorosły jest przynajmniej dwukrotnie większy w pełni wykształcony i zdolny do reprodukcji. Matka pszczela karmiona mleczkiem pszczelim w porównaniu do robotnic karmionych miodem i pyłkiem jest długowieczna i żyje od nich  20-30 razy dłużej a jej jajniki potrafią wyprodukować nawet do 3000 jaj na dobę.

Wyjątkowe właściwości mleczka pszczelego znane są i wykorzystywane od czasów starożytnej Grecji. Uważa się że jego spożywanie zwiększa siłę fizyczną i zdolności intelektualne a także odmładza organizm i wydłuża życie.

Obecnie stosuje się mleczko pszczele w apiterapii.

Mleczko pszczele wykorzystuje się:

- w medycynie do leczenia schorzeń kardiologicznych, przypisuje się mu właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz zapobiegające starzeniu

- w kosmetyce